close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
سازمان یونیسف

برق صنعتی .... هادی شبروان
برق صنعتی : (جزوات ، مقاله ها ، تحقیق ها و ... ) - کامپیوتر(ترفندها،دانلودها و ...) - آپدیت آنتی ویروس nod32 و ...
قالب وبلاگ
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
ارتباط با مدیر
نظر سنجی
با سلام .... شما این وب را چگونه میسنجید ؟ با تشکر
جستجو

 سازمان یونیسف

united nations international Children's emergenc fund

ـ انقلاب صنعتی و دوران جدید که مشخصه ویژه‌اش عقلانیت و علم محوری است، علی‌رغم تمام ارمغان‌هائی که برای بشریت همراه داشت وباعث رفاه، آگاهی و تجربه در نوع آدمی شد. لیکن سر منشأ بسیاری از بلایا و مصیبت‌ها نیز شد، چرا که از یک طرف، ثمرات این فرآیند فقط نصیب عده محدودی شد، و از طرف دیگر زیاده خواهی عده‌ای، دنیا را به سمت آشوب و بی‌سرو سامانی کشاند.
بروز دو جنگ جهانی اول و دوم یکی از اثرات نامطلوب این پدیده بود که باعث آوارگی میلیون‌ها انسان از جمله کودکان شد.
ـ از طرفی دیگر وضعیت فقر و رفاه اکثر ملل به نحوی بود که نیاز به کار کودکان داشتند و از وضعیت بهداشتی نامطلوب رنج می‌بردند. این وضعیت به‌خصوص در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ قرن بیستم به شکل بسیار نگران کننده‌ای تبدیل شد.
بیگار، استثمار سوء استفاده، فقر، بی‌سرپرستی، و نابه‌هنجاری‌های دیگر از معضلات اجتماعی گروه سنی کودکان بود، که سبب تهدید سلامت اجتماعی کودکان و نسل‌های آینده می‌شد. در این شرایط سازمان ملل متحد که اولین سال‌های عمر خود را تجربه می‌کرد، برای رسیدگی به وضعیت کودکان صندوق کمک به کودکان سازمان ملل متحد را به‌وجود آورد که اختصاراً یونیسف نامیده شد. این صندوق اینک با عضویت اکثریت کشورهای جهان خدمات فراوانی به جامعه بشری ارایه داده و سبب بهبود ساخص‌های اجتماعی مربوط به کودکان در همه جهان به‌ویژه کشورهای در حال توسعه گردیده است. این نوشتار کوتاه برای شناخت وظایف و عمل‌کرد یونیسف تنظیم شده است.

------------------------------------------------------------------------------------

● تاریخچه :
صندوق کودکان ملل متحد که اختصاراً یونیسف نامیده می‌شود در سال ۱۹۴۶ توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌وجود آمد این صندوق به توصیه شوراء اجتماعی اقتصادی برای ارائه کمک‌های اضطراری به کودکان و نوجوانان قربانی مصایب جنگ جهانی دوم، طبق ماده ۵۵ قانون اساسی به‌وجود آمد.
چند سال بعد مجمع عمومی سازمان ملل متحد، مأموریت یونیسف را به‌صورت آزمایشی برای پاسخ‌گوئی به نیازهای اجتماعی، اقتصادی و روانی میلیون‌ها کودک بی‌سرپرست به‌ویژه در کشورهای توسعه نیافته و در حال توسعه، تعدیل کرد.
در اکتبر ۱۹۵۳، مجمع عمومی تصمیم گرفت یونیسف به‌عنوان بازوی دائمی سازمان ملل متحد کار خود را ادامه دهد، و نام آن‌را به صندوق کودکان سازمان ملل متحد تغییر داد، اگرچه علامت اختصاری و شناخته شده یونیسف را حفظ کرد.
امروزه صندوق کودکان سازمان ملل متحد، به‌عنوان یکی از ارکان فرعی مجمع عمومی سازمان ملل متحد در بیش از ۱۵۰ کشور جهان، ارایه خدمات فرهنگی، اجتماعی خود را ادامه می‌دهد.

------------------------------------------------------------------------------------

● هدف یونیسف :

اهداف یونیسف نیز باید زیر مجموعه‌ای از اهداف مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشد. منتهی با این پیش شرط که دایره خدمات آن به گروه سنی محدودتر که کودکان هستند، تحدید می‌گردد.
این نکته یادآوری گردید که شرایط جنگ جهانی دوم و اوضاع نامطلوب میلیون‌ها کودکی که مستقیماً از اثرات این چنگ ضربات روحی و روانی و بهداشتی ویرانگری دیدند سبب تشکیل یونیسف گردید.
هدف یونیسف بهبود وضعیت این کودکان است، ولی این هدف مربوط به سال‌های نخست بعد از جنگ جهانی دوم و اغلب کشورهای اروپائی و آسیائی و آفریقائی بود که از این جنگ صدماتی دیدند.
به‌ویژه کشورهای در حال توسعه را نیز در بر گرفت. در حال حاضر می‌توان اهداف یونیسف را در این موارد مهم بیان کرد:
الف) کمک به بهداشت و یا گسترش بهداشت کودکان به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه.
ب) کمک به بهبود وضعیت رفاهی کودکان.
ج) جلوگیری از استثمار و یا بیگاری کودکان.
د) پائین آوردن سطح مرگ و میر کودکان.
ه) دفاع از حقوق کودکان و پیشگیری از کودک آزاری در قالب دفاع از حقوق بشر.

------------------------------------------------------------------------------------
● زمینه فعالیت‌های یونیسف :

یونیسف موفق شده است که چارچوبی برای حمایت و دفاع از کودکان فراهم نموده و در جهت شناسائی نیازهای آنها اقداماتی انجام دهد. لذا یونیسف، طرح‌های ملی دولت‌ها را از جهت تأثیر آن طرح‌ها بر میزان تندرستی و میزان مرگ و میر کودکان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.
یونیسف با توجه به منابع مالی و تجهیزات خود، امکانات و ابزاری که دولت‌ها برای کنترل و پیشگیری یا مهار بیماری‌ها و بهبود تغذیه و یا تأسیس مراکز بهداشتی ـ درمانی نیاز دارند را تأمین می‌کند.
همچنین هزینه آموزش معلمان، متخصصان تغذیه، مددکاران بهداشت، به‌ویژه برای فعالیت آنها در جوامع بومی خودشان را پرداخت می‌کند.
● یونیسف در سال ۱۹۷۶ استراتژی متکی بر جامعه را به‌منظور پاسخ‌گوئی به نیاز میلیون‌ها کودک در جهان در حال توسعه که حتی از ابتدائی‌ترین امکانان بهداشتی، خدمات تغذیه‌ای و آموزش و پرورش محروم‌اند، اتخاذ کرد.
از دید کارشناسان، این راه مؤثر، علمی و ارزان می‌باشد. به این منظور یونیسف بهورزان محلی را برای ارائه خدمات در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، تغذیه، آب آشامیدنی سالم، آموزش و پرورش و نیز آموزش مادران و حمایت‌های دیگر از زنان و کودکان آموزش می‌دهد.
این صندوق همچنان، در زمینه تغذیه نوزاد از شیر مادر و تشویق مادر با سازمان بهداشت جهانی همکاری‌های نزدیکی داشته است.
از دیگر زمینه‌های مهم فعالیت یونیسف، اجراء گسترده برنامه واکسیناسیون کودکان جهان بود که تا سال ۱۹۹۰ علیه ۶ بیماری اصلی کودک سرخک، دیفتری، سیاه سرفه، کزاز، سل و فلج اطفال انجام شد. یونیسف با همکاری سازمان بهداشت جهانی این پروژه را به انجام رسانده است.
سایر زمینه‌های فعالیت یونیسف را می‌توان بهداشت مادر و کودک، آموزش و پرورش و رفاه اجتماعی کودکان یاد کرد. یونیسف به تقاضای دولت‌ها برای بهبود وضعیت کودکان ملل جهان به‌ویژه کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته، با تأکید بر کشورهای فقیر و توسعه نیافته‌تر، بدون توجه به نژاد، مذهب و جنبش، به آنها یاری می‌رساند. --------------------------------------------------------------------------

● عملکردهای یونیسف :

1- حمایت در دوران کودکی: یونیسف یک روش کلی مبتنی بر مدارک عینی را برای دوران آغاز زندگی بچه‌ها دنبال می‌کند که شامل اصول زیر می‌باشد:

· پیشگیری و درمان شامل ایمن­سازی، تغذیه­ی مناسب، آب سالم و بهداشت اولیه که باید برای کودکان، مراقبان آنها و جامعه‌ای که آنها در آن زندگی می‌کنند، فراهم ‌آید.

· بچه‌ها باید در بدو تولد شناسنامه دریافت کنند و از سوء استفاده و بی­توجهی در امان بمانند و با عشق و مراقبت‌های روانی و اجتماعی رشد کرده و از امکانات تحصیلی برخوردار باشند.

· دختران و زنان نیز به­عنوان حامیان اصلی کودکان باید به­طور خاص از تغذیه، مراقبت‌های بهداشتی، تحصیل و پشتیبانی خانواده برخوردار بوده و به حقوق ایشان احترام گذاشته شود آنها نیازمند اطلاعات در مورد سلامت و ریسک­های زندگی در مورد خویش و فرزندان­شان در اثر تعداد بارداری و شیردادن به نوزادهایشان هستند.

2- تحصیل: بی­شک تحصیل سبب ارتقاء زندگی عموم مردم و از جمله کودکان می‌شود. تحصیل زنان جوان به آنها دید روشنی در مورد نسل­های فعلی و آینده می‌بخشد و اثرات خاصی بر اولویت‌های یونیسف خواهد داشت. مثل بقای کودکان در خانواده، مصون­سازی و حفاظت از کودکان.

هدف یونیسف توجه بیشتر به تحصیل دختران، اطمینان از باقی­ماندن آنها در مدرسه و تجهیز آنان به ابزار اساسی موفقیت­ در زندگی­شان است، بنابراین به­عنوان بخشی از تلاش برای تضمین بهره­مندی دختران و پسران از حق آموزش از استراتژی تسریع پیشرفت در ثبت­نام دختران در ۲۵ کشور برگزیده طی سال­های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵م استفاده می‌کند.

3- حفاظت از کودکان: هر روز بچه‌ها را وادار می‌سازند به نیروهای نظامی بپیوندند، خودفروشی نمایند، در کارگاه‌ها به کارهای سخت بپردازند و به­عنوان خدمت­کار مشغول به کار شوند. از بچه‌ها سوء استفاده می‌شود و مورد خشونت قرار می‌گیرند و نتیجه این­که افرادی بی­سواد و فقیر خواهند شد. یونیسف به­طرق مختلف تلاش می‌کند تا از حقوق بچه‌ها حفاظت و حمایت نماید و مانع از به خدمت­گیری آنان در جنگ‌ها، به کارگماردن آنان در بخش‌های دولتی و خصوصی و گروه­های مدنی گردند. در کنار این تلاش‌ها یونیسف از شبکه اطلاعاتی حقوق کودکان که یک شبکه بین‌المللی است حمایت می‌کند.

4- ارتقاء سلامت کودکان از طریق مصون­سازی مثبت: مصون­سازی روش مستقیمی است که برای ارتقا سلامت بچه‌ها در ۲۰ سال اخیر در سراسر دنیا به کار گرفته شده ‌است اما هر سال بیش از ۲ میلیون کودک در اثر امراضی که با واکسن ارزان قیمتی قابل پیشگیری هستند، جان خود را از دست می‌دهند. مقصود از مثبت در این روش مصون­سازی مضاعفی است که می‌توان با واکسیناسیون همراه کرد. سایر برنامه­های آموزشی طیفی از آموزش مصرف مکمل‌های غذایی گرفته تا روش­های مبارزه با حشرات خطرناک که جملگی از روش­های تاثیرگذار برای حفظ سلامت کودکان هستند، را شامل می­شود.

5- ایدز(HIV): اینک ۱۰میلیون کودک در اثر بیماری ایدز بی­سرپرست شده‌اند. پیش­بینی می‌شود که تا سال ۲۰۱۰ فقط در نواحی صحرای آفریقا بیش از ۱۰ میلیون کودک در اثر ایدز والدین خود را از دست بدهند. نیمی از افراد آلوده به این عفونت‌های جدید مردم زیر ۲۵ سال هستند و البته دختران و افراد جوان­تر بیش از پسران در معرض خطر قرار دارند . تلاش برای حمایت از کودکان بی­سرپرست، سپردن بچه‌ها به دیگران و ارائه خدمات به جوانان حساس و پشتیبانی از محیط‌های خانوادگی اجتماعی و قانونی از جمله تلاش‌های یونیسف است. این نهاد برنامه‌های چندی را هم برای کنترل رفتارهای جنسی کودکان به صورت اینترنتی و غیر اینترنتی دردست اجرا دارد.

------------------------------------------------------------------------------------

● ساختار تشکیلاتی یونیسف:
ـ یونیسف از ارکان فرعی مجمع عمومی است که دارای وضعیت حقوق نیمه مستقل در نظام ملل متحد می‌باشد. این صندوق دارای سه رکن عمده می‌باشند. این صندوق دارای سه رکن عمده می‌باشند که عبارتند از:
۱) هیئت اجرائی)
۲) دبیرخانه )
۳) دفاتر منطقه‌ای)
هیئت اجرائی که سیاست و خط ‌مشی یونیسف را تعیین می‌کند و در مورد برنامه‌ها و مخارج یونیسف تصمیم‌گیری می‌کند، باید پاسخگوی اقدامات خود در برابر شورای اقتصادی ـ اجتماعی مجمع عمومی باشد.
هیئت اجرائی دارای ۴۱ عضو می‌باشد که برحسب توزیع جغرافیائی و نمایندگی کشورهای اصلی اهداء کننده و دریافت کننده کمک از سوی شورای اقتصادی ـ اجتماعی برای یک دوره سه ساله انتخاب می‌شوند. معمولاً این دوره‌ها از اول اوت سال انتخاب آغاز شده و در ۳۱ ژوئیه سه سال بعد پایان می‌پذیرد، توزیع کرسی‌های هیئت اجرائی به شرح ذیل است:
ـ کشورهای آفریقائی ۹ کرسی ـ کشورهای آسیائی و جمهوریهای انشقاق یافته از یوگسلاویا سابق ۹ کرسی
ـ کشورهای اروپائی شرقی ۴ کرسی
ـ کشورهای آمریکائی لاتین ۶ کرسی
ـ کشورهای اروپای غربی و سایر کشورها ۱۲ کرسی یک کرسی دیگر هر سه سال یک بار به تناوب بین گروه‌های فوق توزیع می‌گردد.
مدیر اجرائی نیز مسئول دبیرخانه یونیسف می‌باشد، وی مسئول اداره یونیسف بوده و از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد و با مشورت هیئت اجرائی منصوب می‌گردد.
دفاتر منطقه‌ای وظیفه دارند که اهداف یونیسف را در هر منطقه عملی کنند. دفاتر یونیسف عبارت‌اند از:
الف) دفاتر منطقه‌ای یونیسف برای آفریقای شرقی و جنوبی (نایروبی – کنیا)
ب) دفاتر منطقه‌ای یونیسف آفریقای مرکزی و غربی (ابی‌جان - ساحل‌عا)
ج ) دفاتر منطقه‌ای یونیسف آمریکائی (بوگوتا ـ کلمبیا (
د ) دفاتر منطقه‌ای یونیسف آسیای شرقی، پاکستان (بانکوک ـ تایلند)
هـ ) دفاتر منطقه‌ای یونیسف خاورمیانه و آفریقای شمالی (امارات – اردن)
و ) دفاتر منطقه‌ای یونیسف جنوب آسیای مرکزی (دهلی نو - هندوستان)
مقر یونیسف در نیویورک می‌باشد، علاوه بر آن دارای دفاتری در ژنو، کپنهاک، سیدنی و توکیو نیز می‌باشد.

------------------------------------------------------------------------------------

●برنامه­‌های یونیسف :

اگرچه یونیسف کمک‌رسانی به سراسر جهان را در دستور کار قرار داده­است، ولی عمدتا در نواحی فقیرتر آفریقا فعالیت می‌کند و اهداف خود را بيشتر در راستای سياست حمايت از حقوق بشر(كودكان) و انسان­محور طراحی کرده است.

این آژانس در حال حاضر پنج اولویت اساسی را دنبال می‌کند: بقاء و رشد کودکان؛ آموزش و تحصیلات پایه براساس برابری جنسی(شامل تحصیل برای دختران)؛ حفاظت از کودکان در برابر خشونت، سوء استفاده و تجاوز؛ HIV/ایدز و سیاست حمایت از مشارکت در حقوق کودکان. براساس این اولویت­ها، حوزه­ی‌ عملکرد یونیسف، شامل رشد در دوران کودکی، تحول و مشارکت در دوران جوانی و مهارت­های زندگی بر اساس آموزش و تحصیل می‌باشد.

------------------------------------------------------------------------------------

● منابع مالی و درآمدهای یونیسف :

درآمدهای یونیسف تماماً از کمک‌های داوطلبانه دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و بین‌الدولتی و سازمان‌های غیر‌دولتی و افراد تأمین می‌شود.
حدود سه چهارم این منابع را دولت‌های عضو تأمین می‌کنند و بقیه از طریق منابع غیر دولتی از قبیل سازمان‌های غیر دولتی و فروش کارت‌های تبریک و سایر تولیدات یونیسف تأمین می‌شود.
بیشتر کمک‌های دریافتی برای پرداخت هزینه‌های برنامه‌های یونیسف مصرف می‌شود و بقیه صرف اجراء طرح‌های مصوب می‌شود. کمترین سهم از این درآمدها به کمک‌های اضطراری و فوری یونیسف به کودکان آسیب دیده از زلزله، سیل و جنگ هزینه می‌شود.
اصولاً در مقابل هر دلار کمک یونیسف به اجرائی این برنامه‌ها دولت دریافت کننده کمک مؤظف است مبلغی مساوی با همان به یونیسف پرداخت کند. دلیل این امر به این مسئله بر می‌گردد که یونیسف معتقد است مسئولیت مراقبت اولیه از کودکان از سوی دولت‌های مربوطه می‌باشد.

میزان کمک هر دولت توسط شورای اجرائی یونیسف تعیین می‌شود.

------------------------------------------------------------------------------------

● فعالیت­های یونیسف در ایران :

ایران در سال ۱۳۶۳، به پیمان‌نامه حقوق کودک پیوست و یونیسف هم­کاری خود را با ایران درسال ۱۳۷۳، آغاز کرد. بین سال‌های ۱۳۶۳و ۱۳۶۷، یونیسف در مجموع به پشتیبانی از برنامه‌های بهداشتی مانند ترویج تغذیه با شیر مادر، واکسیناسیون و مبارزه با بیماری‌های اسهالی کودکان پرداخت‌. طی سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۱، این هم­کاری‌ها در زمینه‌های دیگری مانند تقویت و گسترش شبکه بهداشتی درمانی کشور و همچنین برنامه‌های سلامت مادران‌، تغذیه‌، مبارزه با کمبود ریزمغذی‌ها و عفونت‌های حاد تنفسی گسترش یافت‌.

united     nations      international       Children's      emergency     fund

پایان

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

نویسنده :هادی شبروان                                                منبع : www.hbs.rozblog.comدرباره : تحقیق و مقاله ها ... , دیگر تحقیق ها ,
بازدید : 318
[ چهارشنبه 21 ارديبهشت 1390 ] [ چهارشنبه 21 ارديبهشت 1390 ] [ هادی شبروان ]
مطالب مرتبط
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

.: Weblog Themes By graphist :.

::

اعضاء
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟عضویت در سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
درباره وبلاگ

با سلام - هادی شبروان هستم دانشجوی دوره کارشناسی رشته مهندسی برق قدرت، امیدوارم مطالب این وب به شما کمک زیادی کند . با تشکر

آخرين مطالب
پروژه هادی شبروان تاریخ : دوشنبه 31 شهریور 1393
حل المسائل ماشین های الکتریکی دکتر p.c.sen تاریخ : چهارشنبه 28 خرداد 1393
معرفی رشته برق صنعتی تاریخ : پنجشنبه 17 شهریور 1390
نرم افزار سیم پیچی winding تاریخ : شنبه 20 اردیبهشت 1393
تابلوها تاریخ : یکشنبه 02 تیر 1392
سکسیونر چیست ؟ تاریخ : شنبه 21 اردیبهشت 1392
آموزش تعمیر و نگه داری بخاری برقی تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391
آموزش تعمیر و نگه داری همزن دستی تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391
آموزش تعمیر و نگه داری اتو برقی تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391
آمار سایت
بازديدهاي امروز : 17 نفر
بازديدهاي ديروز : 26 نفر
كل بازديدها : 100,288 نفر
بازدید این ماه : 61 نفر
بازدید ماه قبل : 235 نفر
کل نظرات : 18 عدد
كل مطالب : 114 عدد
كل اعضا : 342 عدد
افراد آنلاین : 1 نفر
امکانات وب

-
مترجم کلی وبلاگ به هر زبان

FreeCod Fall Hafez

تبادل لینک

خرید بک لینک