close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
سیستم های خنک کنندگی ترانسهای قدرت

برق صنعتی .... هادی شبروان
برق صنعتی : (جزوات ، مقاله ها ، تحقیق ها و ... ) - کامپیوتر(ترفندها،دانلودها و ...) - آپدیت آنتی ویروس nod32 و ...
قالب وبلاگ
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
ارتباط با مدیر
نظر سنجی
با سلام .... شما این وب را چگونه میسنجید ؟ با تشکر
جستجو

سیستم های خنک کنندگی ترانسهای قدرت

سیستم های خنک کنندگی ترانسهای قدرت:

اصولا در ترانسهاي قدرت در اثر القاي متقابل سيم پچها ، توليد گرما و حرارت مي شود كه بسته به بار اعمالي به ترانس اين گرما ميتواند حتي منجر به آسيب ديدن سيم پيچ ها  شود . يكي از اجزاي اصلي در خنك شدن ترانس ها روغن ترانس است كه با توجه به ويسكوزيته آن و مدت زمان بهره برداري از ترانس ميتواند نقش مهمي در خنك شدن ترانس داشته باشد . در ترانسهاي با كار كرد بالا تر بدليل رسوبات روغن و ناخالصي هاي موجود در آن ميزان خنك شوندگي ترانس كمتر خواهد شد.عموما در ترانس ها با قدرت بالا ، از رادياتورها استفاده ميشود كه در ترانسهاي با قدرت 500 كيلو ولت آمپر به بالا تنها از پره هاي خنك شونده و در ترانسهاي 1000 كيلو ولت آمپر به بالا از رادياتورهايي كه روغن  در آن به جريان مي افتد استفاده مي شود. در ترانسفورماتورهاي با توان بالا و ولتاژ بالا از سيستمهايي چون فن هاي كنترل شونده و پمپ ها جهت خنك كردن ترانس استفاده ميشود كه به هر يك اشاره خواهيم كرد .

در ترانسهاي قدرت با توان بالا از دتكتورهاي دما استفاده ميشود تا دماي روغن و سيم پيچ ترانس را تحت مراقبت داشته باشند . ترمومترهاي روغن و سيم پيچ ، خود نيز داراي جزئيات زيادي هستند كه انشاالله در مقالات بعدي به آن مي پردازيم. اين ترمومترها سنسورهاي حرارتي دارند كه دماي ترانس را تشخيص داده و با رسيدن به نقاط بحراني فرمان به وصل مدارات خنك كننده و اگر باز هم جواب گو نباشد به رله هاي حفاظتي فرمان صادر مي كنند تا نسبت به قطع ترانس از بار اقدام شود تا از صدمات احتمالي جلوگيري بعمل آيد . ميزان دماي ترانس قدرت در ميزان جريان دهي آن موثر است يعني با زياد شدن دماي سيم پيچ ها تلفات زياد شده و از ترانس بار كمتري را ميتوان اخذ نمود . لذا سيستم خنك كنندگي ترانس در فصول گرم سال بسيار حائذ اهميت مي باشد.

ظرفيتي كه براي ترانسفورماتورهاي قدرت ذكر ميشود با لحاظ در مدار بودن سيستم خنك كنندگي لحاظ مي گردد مثلا شاهديم كه بروي پلاك يك ترانس ، ظرفيت به اين شكل بيان شده است:  22500- 30000 KVA .  كه با در مدار بودن سيستم خنك كنندگي     حد اكثر تا 30 مگا ولت آمپر ظرفيت ترانس خواهد بود . مشاهده ميشود كه با بكار آمدن سيستم خنك كنندگي ميتوان تا 30% بيشتر از معمول از ترانس بار كشيد . سيستمهاي مختلفي در بكار گيري خنك شوندگي ترانس كاربرد دارد كه آن هم بسته به موقعيت محل نصب ترانس و ارتفاع و ميزان بار آن خواهد بود .

در ترانسفورماتورهاي قدرت بايد دقت نمود كه رادياتورها بدقت نصب شده باشند و شيرهاي پروانه اي آنها هم در قسمت بالا و هم در قسمت پائين باز شده باشند و پيچ چفت كننده آنها محكم شده تا بر اثر گردش روغن و فشار روغن شير ها خود بخود بسته نشوند. عمل خنك كنندگي روغن در رادياتورها صورت مي گيرد .  لذا شكل رادياتورها وترتيب آنها در ميزان خنك كنندگي موثر است . بطور معمول رادياتورها را خيلي ظخيم نمي سازند بنابراين در نصب بايد دقت نمود تا آسيب نبينند .رنگ رادياتور ها هم داراي اهميت است كه امروزه بيشتراز رنگ هاي روشن استفاده ميشود . با گرم شدن روغن و حركت آن به سمت بالاي ترانس قدرت ، روغن به رادياتورها وارد شده و پس از، از دست دادن حرارت به پائين رادياتور منتقل شده و مجدداً وارد ترانس ميشود . اين روند ادامه خواهد داشت تا دماي ترانس به حد نرمال برسد . در مواقعي بعلت بار زياد ترانسفورماتور و لزوم سريعتر خنك شدن روغن ترانس ، از پمپهاي گردش روغن استفاده ميشود كه با بكار گيري آنها روغن را وارد رادياتور كرده و سريعتر خنك ميشوند . خنك شدن رادياتورها هم ميتواند توسط گردش طبيعي هوا باشد و هم اينكه هوا را نيز به داخل رادياتورها دميده ( توسط فن ها ) تا سريعتر خنك شوند و در مواقعي هم از هر دو سيستم ( پمپ و فن ) استفاده ميشود . در ترانسهاي داخل محفظه هاي بسته ( پستهاي زير زميني ) از سيستم هاي گردش آب نيز براي خنك كردن روغن استفاده ميشود كه توسط رادياتورهاي مخصوص آب را از كنار روغن عبور داده و روغن را خنك مي كنند . نوع سيستم خنك كنندگي را بروي پلاك ترانسها ذكر ميكنند كه عموما بصورت حروف اختصاري بيان ميشود كه به آن خواهيم پرداخت :

 

الف :  سيستمONAN   ( Oil Natural-Air Natural ) :

در اين سيستم ، هوا به طور طبيعي با سطح خارجي رادياتورها بر خورد مي كند و رادياتورها به طور طبيعي با هوا خنک مي شوند. همچنين گردش روغن در ترانسفورماتور نيز به طور طبيعي صورت مي گيرد ؛ يعني روغن گرم بالا مي رود و روغن سرد ، جاي آن را مي گيرد .اين نوع سيستم خنک کنندگي مختص ترانسفورماتورهاي با قدرت کم است ؛ زيرا با افزايش قدرت ترانسفورماتور ، حرارت سيم پيچ ها زياد مي شود و روغن بايد با سرعت بيشتري در تماس با هواي بيرون قرار گيرد و عمل خنک کنندگي با سرعت بيشتري انجام شود .

 ب : سيستم ONAF ( Oil Natural-Air Force ) :

در اين سيستم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به طور طبيعي صورت مي گيرد ؛ ولي فن هاي نصب شده روي بدنه رادياتورها ، سرعت تماس هواي خارج با بدنه رادياتور را افزايش مي دهد . لذا روغن سريعتر خنک مي شود و طبعاً مي توان توان ترانسفورماتور را بالا برد . دميدن هوا توسط فن ها مي تواند به طور مداوم يا با فاصله تناوبي انجام شود ؛ بدين صورت که عملکرد فن مي تواند تابعي از درجه حرارت روغن داخل ترانسفورماتور باشد و هنگامي که دماي روغن از حد معيني افزايش يافت ، فن ها به طور خودکار وارد مدار مي شوند . البته هنگامي که درجه حرارت محيط خيلي بالا باشد ، ترانسفورماتور مي تواند بدون سيستم فن و با خنک شدن طبيعي ، تقريباً تا دو سوم  توان نامي خود کار کند و در صورتي که بخواهيم با توان نامي کار کند ، بايد فن ها شروع به کار کنند .اين نوع سيستم خنک کنندگي به طور وسيعي در ترانسفورماتورهاي قدرت با توان بين 30 تا 60 مگا ولت آمپر مورد استفاده قرار مي گيرد .

 ج : سيستم OFAF ( Oil Force – Air Force  ) :

در اين سيستم ، گردش روغن در داخل ترانسفورماتور به کمک پمپ ها ، سرعت داده مي شود تا انتقال حرارت با سرعت بيشتري انجام گيرد. فن هاي هوا نيز بدنه رادياتورها را در تماس بيشتري با هوا قرار مي دهند تا روغن را سريعتر خنک کنند. در اين سيستم با توجه به سرعت بسيار بالاي خنک کنندگي سيم پيچ ها، مي توان قدرت نامي ترانسفورماتور را به مقدار قابل توجهي افزايش داد .

د : سيستم OFWF  ( Oil Force – Water Force ) :

در اين سيستم ، ابتدا روغن توسط پمپ از بالاي ترانسفورماتور وارد رادياتور مي شود تا پس از عبور از آن ، از پايين رادياتور وارد ترانسفورماتور گردد . در رادياتور ، آب خنک کنندگي هم توسط پمپ در خلاف مسير روغن در رادياتور عبور مي کند که باعث کاهش دماي روغن مي شود .

ه : سيستم ODWF (Oil Directed – Water Force ) :

در ترانسفورماتورهاي با قدرت هاي بسيار بالا ، به منظور کاهش هرچه بيشتر دماي سيم   پيچ ها و هسته بايد روغن را توسط پمپ ها ، با فشار و جهت مناسب از قسمت تحتاني تانک ترانسفورماتور به داخل سيم پيچ ها و هسته هدايت نمود . همچنين مشابه روش قبل ، با استفاده از رادياتور و چرخش روغن در داخل آن و به واسطه تماس غير مستقيم با آب خنک کنندگي ، دماي روغن به مقدار مورد نظر کاهش مي يابد كه البته از اين سيستم  امروزه كمتر استفاده ميشود .

اهميت سيستم خنك كنندگي همانطور كه بيان شد افزايش 20 تا 30 درصدي قدرت ترانس است كه در زمان پيك بار بسيار قابل اهميت است و از اضمحلال روغن ترانس و فرسايش آن در اثر حرارت زياد هسته و سيم پيچ جلوگيري خواهد نمود و از قطعي هاي ناخواسته و ضرر هاي مالي ناشي از قطع برق پيشگيري ميشود .

*********************************************************

نویسنده : هادی شبروان                                                     منبع : www.hbs.rozblog.comدرباره : برق صنعتی , برق صنعتی ,
بازدید : 173
[ شنبه 7 خرداد 1390 ] [ شنبه 7 خرداد 1390 ] [ هادی شبروان ]
مطالب مرتبط
نظر بدهید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

.: Weblog Themes By graphist :.

::

اعضاء
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟عضویت در سایت
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
درباره وبلاگ

با سلام - هادی شبروان هستم دانشجوی دوره کارشناسی رشته مهندسی برق قدرت، امیدوارم مطالب این وب به شما کمک زیادی کند . با تشکر

آخرين مطالب
پروژه هادی شبروان تاریخ : دوشنبه 31 شهریور 1393
حل المسائل ماشین های الکتریکی دکتر p.c.sen تاریخ : چهارشنبه 28 خرداد 1393
معرفی رشته برق صنعتی تاریخ : پنجشنبه 17 شهریور 1390
نرم افزار سیم پیچی winding تاریخ : شنبه 20 اردیبهشت 1393
تابلوها تاریخ : یکشنبه 02 تیر 1392
سکسیونر چیست ؟ تاریخ : شنبه 21 اردیبهشت 1392
آموزش تعمیر و نگه داری بخاری برقی تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391
آموزش تعمیر و نگه داری همزن دستی تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391
آموزش تعمیر و نگه داری اتو برقی تاریخ : دوشنبه 23 بهمن 1391
آمار سایت
بازديدهاي امروز : 47 نفر
بازديدهاي ديروز : 26 نفر
كل بازديدها : 100,318 نفر
بازدید این ماه : 91 نفر
بازدید ماه قبل : 265 نفر
کل نظرات : 18 عدد
كل مطالب : 114 عدد
كل اعضا : 342 عدد
افراد آنلاین : 1 نفر
امکانات وب

-
مترجم کلی وبلاگ به هر زبان

FreeCod Fall Hafez

تبادل لینک

خرید بک لینک